ART D – Grafický ateliér Černý s. r. o.

Book-Maker - softwarová aplikace sloužící k vytvoření Vaší fotoknihy, fotoalba či fotokalendáře.

Co je to fotokniha?

Pod tímto názvem se skrývá opravdová kniha se všemi svými atributy - t.j. šitým knižním blokem, tuhými deskami s potahem tištěným a laminovaným (V8a) nebo v plátně s případnou ražbou (V8) s předsádkami bílými nebo potištěnými, s kapitálkem a případnou záložkou. To, co odlišuje fotoknihu od klasické fotografické publikace, je fakt, že si ji může sám vytvořit doma v počtu jednoho, nebo libovolného většího počtu kusů každý majitel osobního počítače, jenž je připojen na internet.

Prvním předpokladem pro vytváření fotoknihy jsou obrázky v digitální podobě třeba z digitálního fofoaparátu nebo z naskenovaných předloh jako jsou fotografie, diapozitivy nebo také negativy. Druhým předpokladem je funkční software, který jsme si v podobě dat stáhli z internetu od jedné z mnoha se nabízejících firem umožňující nám připravit fotoknihu k následnému tisku.

Dalším předpokladem je pak jasná představa tvůrce, jaký obsah a účel bude mít vytvořená fotokniha. Tak například můžeme chtít zachytit život naší rodiny za uplynulý rok. Vybereme si obrázky z archivu na našem počítači a nahrajeme do staženého softwaru. Po zvolení velikosti fotoknihy, počtu stran a jednoho z nabízených layoutů, můžeme začít vytvářet svoji fotoknihu stránku po stránce. Naše zvolené obrázky přetahováním umisťujeme do obrazových rámečků na stránce, do textových rámečků píšeme vlastní texty, ať už se jedná jen o popisky k obrázkům nebo o souvislý text včetně nadpisů kapitol. Většina nabízených softwarů nabízí různé další efekty, jako např. vytváření rámečků, masek, pozadí, clipcharterů, které můžeme používat, měnit nebo mazat.

Po dokončení naší práce (když jsme předtím například přidávali další stránky, abychom použili všechen materiál důležitý pro zachycení celého roku) můžeme znovu vše zkontrolovat, popřípadně udělat poslední změny a všechna data odeslat k tisku buď prostřednictvím internetu, nebo nepřímo přes uložení na CD či jiné přenosné medium (flashcard, přenosný disk apod.). Podstatné je, že většina nabízených softwarů pro zpracování fotoknih, fotoalb, fotokalendářů je nastavena tak, že tisk je možno realizovat pouze na předem zakódované tiskárně, jako je např. malonákladový digitální tisk. Při exportu dat pro tyto tiskárny se zároveň generuje závazná objednávka obsahující údaje o objednateli, specifikaci fotoknihy (např. počtu stran a formátu fotoknihy), další nutné technologické údaje včetně ceny, která se objeví před vyplněním a odesláním.

Provozovatel tiskárny pak fotoknihu vyrobí a dle obchodních podmínek, jež jsou při objednání fotoknihy definované, požaduje příslušnou úhradu.

© 2008-2009 ART-D s.r.o. Všechna práva vyhrazena | Created by Jaroslav Beran

Grafické studio ART-D Digitální tisk ART-D Ofsetový tisk ART-D Velkoplošný tisk ART-D Prezentační systémy Hlavolamy a deskové hry Obchodní podmínky Webmaster / Jaroslav Beran