ART D – Grafický ateliér Černý s. r. o.

Book-Maker - softwarová aplikace sloužící k vytvoření Vaší fotoknihy, fotoalba či fotokalendáře.

Krok za krok: jak vyrobit super dárek [Eva Sovová]

Mačkat spoušť fotoaparátu a pořídit stovky i tisíce snímků je dnes naprosto snadné. Digitální fotoaparáty ovládá prakticky každý. Stejně snadné je naučit se přenášet digitální fotky do knihy, alba či na kalendář a vlastnoručně tak vyrábět jedinečné dárky.

Dárek, ve kterém je kus autorství a dávka vzpomínek nebo společných zážitků, určitě potěší každého. Hitem se proto začínají stávat vlastnoručně vyrobené fotoknihy, fotoalba, fotosešity a kalendáře, zkrátka fotodárky. Vyrobit je dokáže každý, kdo zvládne základní práci s počítačem. Stojí to jen trochu času a pár set korun, podle toho, jak rozsáhlou fotografickou publikaci chcete nakonec nechat vytisknout profesionály.

Krok první: Stáhněte program

Vyrábět fotodárky lze díky speciálnímu počítačovému programu Book-Maker. Držitel licence umožňuje jeho stažení zdarma. http://www.book-maker.cz/ Jednoduchou instalací programu dostanete do počítače celkem 13 typů produktů. Jsou to čtyři typy fotoknih, pět typů fotoalb, dva typy fotokalendářů, jeden typ sešitu a pohlednice, zhruba 90 unikátních pozadí, 90 typů originálních masek, 30 typů rámečků a 45 klipartů. Vcelku bohatý výběr pro tvůrčí práci.

Krok druhý: Vyberte fotografie

Než se pustíte do výroby fotodárku, nechejte se inspirovat tím, jaké fotografické poklady obsahuje váš fotoarchiv. Řada zapomenutých snímků může z fotodárku učinit jedinečné dílko, kterým ohromíte příbuzné či přátele. Pokud máte možnost naskenovat a dostat do digitální podoby i klasické snímky, neváhejte sáhnout i na ně. Vybrané fotografie si roztřiďte podle témat, která chcete zpracovat, například svatební fotky, fotky dětí, rodinná fota, zážitky z dovolené apod.

Krok třetí: Zvolte podobu dárku

Book-Maker umožňuje vyrábět nejrůznější fotodárky: exkluzivní fotoknihy o 24 a více stranách, tradiční fotoalba a fotosešity, pohlednice a dokonce i nástěnné kalendáře. Aby byl dárek dokonalý, je vždy dobré svěřit vytištění profesionálům, což zajistí držitel licence. Počítejte s tím, že fotokniha přijde zhruba na 700 korun, fotosešit, fotoalbum či kalendář asi na 300 korun a jedna pohlednice vyjde na devět korun. Výběr formy fotodárku, tedy zda ho zpracujete jako fotoknihu nebo v levnější formě, proto podřiďte svým finančním možnostem.

Krok čtvrtý: Začněte tvořit

Máte-li jasné téma včetně toho, zda chcete vyrobit fotoalbum nebo třeba kalendář, přeneste do programu vybrané fotky. Pro jejich kvalitu platí přitom pravidlo: čím jsou kvalitnější, tím je kvalitní bude i samotné album či kalendář.Výsledná podoba dárku pak již závisí na vaší fantazii. Na každou stránku můžete dát jednu ale i více fotek, snímky lze vkládat do rámečků, doplňovat textem, přidat k nim efekty nebo nechat vyznít na zajímavém pozadí. Fantazii se meze nekladou. Práce s programem je snadná, stačí jen klikat počítačovou myší.

Krok pátý: Nechejte dílko zkontrolovat

Dílko, které vytvoříte, je vaším autorským výtvorem. Jestliže chcete, aby bylo dokonalé, postupujte jako profesionálové. Požádejte někoho ze svých známých nebo přátel, aby vám pomohl odstranit případné chyby a vyjádřil se ke zvolené koncepci. Není totiž nic horšího, než když v textu zůstane například překlep nebo gramatická chyba. Nechejte se případně inspirovat i názorem, co by šlo vylepšit. Druhé oči mohou vidět jinak a dílko se tak dá vypilovat k dokonalosti.

Krok šestý: Dopřejte si kvalitní tisk

Vniklou fotografickou publikaci, kalendář nebo pohlednici je vždy dobré nechat vytisknout u profesionálů. Přitom je třeba počítat s tím, že výroba trvá asi deset pracovních dní. Někteří držitelé licence používají při zpracování chemický proces, dárek pak mírně zapáchá, například Grafické studio ArtD používá při zpracování zcela odlišnou technologii: digitální tisk na křídový papír. Výsledné dílko je pak srovnatelné s profesionálně vytištěným produktem. Pozor je ale třeba si dát na kvalitu použitých fotografií. Čím vyšší rozlišení budou použité fotografie mít, tím ostřejší a kvalitnější bude i samotný tisk.

Krok sedmý: Darujte originál

Výroba originálního dárku včetně výběru fotografií může samotnému autorovi zabrat jeden až dva dny práce, s nasbíranou zkušeností i třeba jen pár hodin. Čas, který Češi věnují shánění dárků v obchodech, je však často mnohem delší. S originálními dárky, kterým věnujete pár hodin vlastního volna, ale rozhodně nezklamete. Obdarovaní budou cítit, že je v nich něco víc než v běžných dárcích.

© 2008-2009 ART-D s.r.o. Všechna práva vyhrazena | Created by Jaroslav Beran

Grafické studio ART-D Digitální tisk ART-D Ofsetový tisk ART-D Velkoplošný tisk ART-D Prezentační systémy Hlavolamy a deskové hry Obchodní podmínky Webmaster / Jaroslav Beran